Southern Wayne High School Staff Directory

Staff by Department

 

Administrative

Principal                                                     Dr. John Boldt

Assistant Principal                                      Angie Grantham

Assistant Principal                                      Ryan Nelson

 

AFJROTC

 

AFJROTC                                                  Col. George Schantz, Chairperson

AFJROTC                                                  Sgt. Dennis Hall

 

Arts

Art                                                              Stephen Sullivan, Chairperson

Band                                                           Cindy Grant

Chorus                                                        Jason Cox

 

Career & Technical Education

Career Ed. Coord.                                      Kim Whitfield

College Ready Advisor    Kayli Richter

Agriculture Ed.                                          Travis Cummings

Agriculture Ed.                                          Alyssa Spence

Auto Mechanics                                         Hal Best

Business                                                     Caitlin Foss, Chairperson

Business                                                     Kristina Boseman

Business                                                     Ann Lee

Const. Tech.                                               John Gerken

Const. Tech.                                               Cianci Glaspie

Diesel Mechanics                                       David Rutledge

Drafting                                                      Rhett Potter

Family & Cons. Science                             Lanika Case

Family & Cons. Science                             Lori Garcia

Family & Cons. Science                             Rebecca Warren, Chairperson

Health Science                                            Nann Hatcher

Marketing                                                   Amanda McMurray

Masonry     Hugh Coley

 

English

English    Mieshia Bacote

English                                                       Amanda Beck

English                                                       Trelvia Cromartie

English                                                       Jenny Hall

English                                                       Matthew Hemenway

English    Jessica Kennedy

English                                                       Holly Jo King, Chairperson

English                                                       Shelly Proctor

 

 

Exceptional Children

Exceptional Children                                  Wendy Bennett

Exceptional Children                                  John Fonvielle

Exceptional Children                                  Tracie Hamilton-Alston, Chairperson

Exceptional Children                                  Anita King

Exceptional Children                                  Beverly Lofton

Exceptional Children                                  Cody Rose

 

Foreign Language

ESL                                                            Jesse Jones

ESL                                                            Mabel Lamprea

Spanish                                                      Joni Darden, Chairperson

Spanish                                                      Alex Rodriguez

 

Guidance


Guidance                                                    Andrea Britt

Guidance                                                    Cathy White

Guidance                                                    Samantha Woodard

Social Worker                                             Heather Bradshaw

 

Math

Math                                                           English Casbarro

Math                                                           Denise Cashwell

Math     Patrick Jarrett

Math                                                           Sheneka Lassiter

Math                                                           David Lee

Math     Elizabeth Moore, Chairperson

Math                                                           Yashwant Natoo

Math                                                           Sandra Purvis

Math                                                           Elvia Rodriguez Mejia

Math                                                           

 

Media & Technology

Media Coordinator                                     Brandon Robbins

Instructional Tech. Facilitator                    Ronda Robinson

 

Physical Education

PE                                                               Ronnie McClary

PE                                                               Trae McKee

PE                                                               Takisha Vann

PE                                                               Michael Wiggs, Chairperson

PE                                                               Jamie Williams

 

Science

Science                                                        Brittany Guzman

Science                                                        Sarah Judy

Science                                                        Andrew Norris, Chairperson

Science                                                        Gerald Reedy

Science                                                        Andrea Sanderson

Science                                                        Kenesha Simmons

Science                                                        Anthony Williams

Science                                                        

 

Social Studies

Social Studies                                             Brookie Cummings

Social Studies                                             Dwight Glenn

Social Studies                                             Parker King

Social Studies                                             Chris McCallister

Social Studies                                             Kim Nasser

Social Studies                                             Richard Proctor

Social Studies                                             Frank Stauffer

Social Studies     Crystal Whitfield, Co-Chairperson

Social Studies                                             Kelly Wiggs, Co-Chairperson

 

 

Support Staff

Administrative Assistant                            Courtney Williford

APEX Lab                                                  Joy Judy

Bookkeeper                                                Sherry Denning

Data Manager                                             Rae Ann Edmundson

Distance Learning                                      Sandra Pettit

Exceptional Children                                  Ricky Lofton

Exceptional Children                                 Tammy Richards

Guidance Secretary                                    Stefanie Cox

Interpreter     Meagan Stott

ISS                                                              Dwight Smith

Job Coach                                                   Clifton Broadhurst

Migrant Recruiter                                       Waldyn Ramirez

Secretary     Carla Pigg

 

Cafeteria

Cafeteria                                                     Bobby Stover, Manager

Cafeteria                                                     Wendy Davidson

Cafeteria                                                       Betty Faison

Cafeteria                                                     Frankye Graham

Cafeteria                                                     Rosa Johnson

Cafeteria                                                     Ronald Sharps

Cafeteria                                                     Mabel Washington

 

Custodial

Custodial                                                    Kenneth Bizzell

Custodian     Kesha Ellis

Custodial                                                    Cynthia Jones

Custodial                                                    Patrick Truzy, Head Custodian

Custodial                                                    Brian West


Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.